Wykład Inauguracyjny Szkoły Naukowej Inżynierii Produkcji 29 kwietnia 2025 r.
Szkoła naukowa inżynierii produkcji to zainicjowany wspólnie przez Komitet Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk oraz Akademię Inżynierską w Polsce cykl webinariów, którego celem jest upowszechnienie, uporządkowanie oraz rozwój wiedzy o procesach produkcyjnych.
Badania prowadzone w obszarze inżynierii produkcji dotyczącą rozwoju i nowych wyzwań stawianych przedsiębiorstwom produkcyjnym i usługowym. Ten obszar wiedzy ma do odegrania istotną rolę w rozwiązywaniu aktualnych problemów związanych z rozwojem i doskonaleniem zrównoważonej gospodarki oraz poszukiwaniem rozwiązań́, które prowadzą do podniesienia poziomu jej innowacyjności. Rewolucja cywilizacyjna jakiej jesteśmy świadkami, szczególnie dotyczy tego obszaru wiedzy i praktyki przemysłowej. Przykładowe płaszczyzny, które wymagają ścisłej współpracy pomiędzy sektorem produkcyjnym a środowiskiem naukowym dotyczą zrównoważonej produkcji i konsumpcji, rozwoju produktów przyjaznych środowisku, zastosowania AI dla potrzeb sterowania urządzeniami, procesami i systemami produkcyjnymi, nowych koncepcji systemów produkcyjnych wykorzystujących rozproszone i niskoemisyjne źródła energii, rozwoju inteligentnych robotów współpracujących i ich systemów czy rozwoju systemów cyber-fizycznych i zastosowania technik AR/VR.
Kluczowa dla rozwoju wyżej wymienionych zagadnień jest umiejętność holistycznego spojrzenia na funkcjonowanie systemów produkcyjnych, co jest właśnie domeną inżynierii produkcji. Niestety w obecnym systemie szkolnictwa wyższego i nauki istnieje duży rozdźwięk pomiędzy bezdyskusyjną potrzebą prowadzenia i promowania badań interdyscyplinarnych a regulacjami, wg. których prowadzone są postępowania awansowe. Warto wspomnieć, że w 2018 roku inżynieria produkcji została włączona do makro dyscypliny naukowej inżynieria mechaniczna. W konsekwencji mamy obecnie do czynienia z rozproszeniem wypracowanego przez ostatnie lata kapitału wiedzy i kompetencji oraz ograniczeniem możliwości rozwoju kadry naukowej w obszarze inżynierii produkcji.
Szkoła Inżynierii Produkcji jest jedną z ważnych inicjatyw Komitetu Inżynierii Produkcji, a organizacja tych spotkań wspólnie z Akademią Inżynierską w Polsce przekłada się na propagowanie i wspieranie polskiej nauki i edukacji w dziedzinie inżynierii, techniki, technologii i ochrony środowiska.
Pierwsze spotkanie Szkoły Naukowej Inżynierii Produkcji odbyło się w dniu 29 kwietnia 2025 r. Wykład inauguracyjny pt. „W pogoni za jakością. Zyski i straty” wygłosił prof. dr hab. inż. Adam Hamrol*, który poruszył niezwykle istotne zagadnienia dotyczące relacji pomiędzy nieustannym rozwojem wyrobów i usług, a zrównoważoną działalnością produkcyjną i usługową.
Link do artykułu pt. „W pogoni za jakością” https://issuu.com/naszapolitechnika/docs/np-2021-12/4 (Nasza Politechnika 12 (220) grudzień 2021), który powstał na podstawie wykładu wygłoszonego przez prof. Adama Hamrola w dniu 22 października 2021 roku z okazji nadania mu tytułu doktora honoris causa Politechniki Krakowskiej.
Prof. dr hab. inż. Adam Hamrol ukończył studia na Politechnice Poznańskiej, na kierunku mechanika i budowa maszyn (specjalności mechanika stosowana). Swoją karierę naukową i zawodową związał z Politechniką Poznańską, gdzie w 1982 r. obronił doktorat. Habilitację uzyskał w 1991 r. W 1999 r. został mu nadany przez prezydenta RP tytuł profesora nauk technicznych. Prof. Adam Hamrol pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji na macierzystej uczelni oraz w środowisku akademickim, m. in.: Rektora Politechniki Poznańskiej, Dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania, Kierownika Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji, wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, członka Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych.
Prof. dr hab. inż. Adam Hamrol wniósł znaczący wkład w rozwój wiedzy naukowej w zakresie inżynierii produkcji w zakresie nadzorowania procesów produkcji oraz w inżynierii jakości. Utworzył rozpoznawalną w kraju i za granicą naukową szkołę inżynierii jakości, której wyróżniającym elementem jest połączenie teorii jakości z praktyką produkcyjną. Jest prekursorem w sytuowaniu inżynierii jakości w najnowszych trendach rozwojowych technologii wytwarzania i cyfryzacji procesów. Opublikował ponad 250 artykułów w czasopismach zagranicznych i krajowych oraz w materiałach konferencyjnych. Jest autorem wielu książek z zakresu inżynierii i zarządzania jakością.